PLANDEKI NA TARAS – ALTANY, ZABUDOWA OGRÓDKÓW PIWNYCH, RESTAURACYJNYCH I HOTELOWYCH.

Materiał plandekowy, dzięki swojej dużej wytrzymałości i elastycznością, bardzo dobrze nadaje się do produkcji osłon tarasowych. Produkowane na wymiar plandeki tarasowe, służą do rozpinania pomiędzy słupami wiat, tarasów i altan, tworząc pełne ściany. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem, zacinającym deszczem, a także minimalizuje wpływ niskich temperatur. Zabezpieczone w ten sposób przestrzenie, mogą być użytkowane przez cały rok, gwarantując komfortowe warunki przebywania w nich.

 

Dla kogo plandeki i osłony tarasowe?

Z uwagi na swoje zastosowanie i wszechstronne możliwości, plandeki tarasowe polecane są przedsiębiorcom, a także osobom prywatnym. Możliwość wykonania każdej osłony w innym wymiarze, pozwala dostosować je do potrzeb każdej konstrukcji. Osłony tarasowe niezawodnie spisują się w użytku biznesowym, szczególnie w branży gastronomicznej i hotelowej, ale także w użytkowaniu prywatnym. Mogą być stosowane w altanach ogrodowych, przydomowych tarasach, a także w okresie zimowym w wiatach samochodowych, przekształcając je w komfortowy garaż.

Plandeki tarasowe można mocować do pionowych elementów:

  • ogródków restauracyjnych, kawiarnianych i piwnych,

  • tarasów w budynkach,

  • altan ogrodowych,

  • wiat na samochody.

Z czego wykonane są plandeki na tarasy?

Do produkcji osłon tarasowych wykorzystywany jest wysokiej klasy materiał plandekowy niemieckiej firmy MEHLER TEXNOLOGIES  o gramaturze od 680 do 900 g/m. Dokładnie ten sam materiał stosuje się do produkcji plandek na samochody ciężarowe i naczepy tirów oraz folii transparentnej japońskiej firmy ACHILLES o grubości 0.50mm, 0.60mm, 0.70mm, 1.00mm z atestem niepalnym (folia dwuwarstwowa z podwójnym laminatem) . Plandeki tarasowe spełniają wszystkie normy jakości i bezpieczeństwa użytkowania, będąc jednocześnie odpornymi na trudne warunki użytkowania.

Osłony tarasowe z materiału plandekowego:

  • są odporne na promieniowanie UV,

  • świetnie się spisują w niskich i wysokich temperaturach,

  • skutecznie izolują od wiatru, deszczu, śniegu i słońca,

  • mogą być używane o każdej porze roku.

Jak wykonane są osłony tarasowe?

Plandeki na taras zawsze produkujemy na wymiar, określony przez klienta. W tym celu należy dokonać pomiaru konstrukcji, mierząc odległości pomiędzy słupami konstrukcyjnymi oraz grubości słupków, do których plandeka będzie przymocowana, a także mierząc jej wysokość. Plandeki tarasowe wykonujemy z jednego kawałka materiału, co przekłada się na najwyższą wytrzymałość mechaniczną. Na życzenie klienta, w plandekach tarasowych możemy umieścić okna ze specjalnych folii. Pozwalają one doświetlić wnętrze tarasu, tworząc bardzo przytulny i komfortowy klimat. Stosowane przez nas folie posiadają atest niepalności i dostępne są w czterech grubościach: 0.55mm, 0.60mm, 0.70mm, 1.00mm

Plandeki tarasowe – szczegóły budowy

  • każda osłona może mieć indywidualny wymiar,

  • plandeki mogą uwzględniać skosy oraz pochyłość dachu,

  • wszystkie krawędzie zgrzewane, dla zwiększenia wytrzymałości,

  • oczkowanie z metalowymi okuciami,

  • możliwość umieszczenia okien z folii transparentnej niepalnej również przyciemnianej (dymiona),

  • osłony mogą w całości być wykonane z przezroczystej folii.

Kolory osłon tarasowych i reklama na osłonach

Plandeki na taras dostępne są w wielu podstawowych kolorach. Wybierając spośród dostępnej gamy kolorów, z łatwością można dopasować osłonę do architektury i stylu obiektu. Dzięki temu plandeki nie odróżniają się wizualnie, tworząc harmonijną i spójną całość. Ponadto, na powierzchni osłon istnieje możliwość umieszczenia nadruków reklamowych. W przypadku osłon do ogródków restauracyjnych może to być logo firmy, logo sponsora, treść zachęcająca do odwiedzenia miejsca lub inna nazwa własna. Nadruki wykonujemy jedną z kilku dostępnych metod znakowania: nadruki specjalnymi farbami lub samoprzylepne folie bannerowe wycinane komputerowo.

Osłony tarasowe – estetyka i funkcja reklamowa

  • plandeki dostępne w kolorach: niebieski, czerwony, zielony, brązowy, jasny szary, biały, ecru, czarny, żółty, pomarańczowy, antracyt,

  • łatwe dopasowanie koloru osłony do otoczenia (kolory naturalne),

  • możliwość umieszczenia dowolnej reklamy na plandece.

Jak obsługuje się osłony tarasowe

Decydując się na zakup i montaż osłon tarasowych, nie zalecamy demontażu w okresie letnim jak i zimowym, a wręcz  w okresie zimowym powinny być pospinane na tarasie, dzięki czemu mamy dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi.  Raz zamocowane do konstrukcji wiaty lub tarasu, mogą tam pozostać na zawsze. Wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje, jest ciepło i słonecznie, plandeki można zwinąć w rulon i zapiąć pod dachem konstrukcji na paski do podwijania. Osłony należy rozwinąć i zapiąć do konstrukcji na noc możliwie jak najczęściej – UAWAGA DŁUGOTERMINOWE ZWINIECIE W RULON I NARAŻENIE NA CIĄGŁE NASŁONECZNIENIE MOŻE POWODOWAĆ SOCZEWKĘ I ZNISZCZENIE FOLII. Cała czynność jest szybka i prosta do wykonania, nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Jak działa system zwijania i rozwijania plandek tarasowych?

  • w dolnej części plandeki zostaje zgrzany specjalny tunel, do którego można włożyć rurkę obciążającą, na którą plandeka będzie nawijana,

  • kiedy chcemy unieść osłony do góry, odblokowujemy boczne zaczepy obrotowe i zwijamy osłonę w rulon,

  • zwinięty rulon blokujemy u samej góry, wykorzystując dołączone paski do podwieszania,

  • ponowne opuszczenie rolet odbywa się w odwrotnej kolejności: odblokowujemy paski, rozwijamy rulon i zapinamy obrotowe zaczepy, napinając i przytwierdzając plandekę do konstrukcji wiaty.

Dlaczego warto posiadać plandeki tarasowe?

Jest wiele powodów, dla których warto korzystać z osłon tarasowych. Pierwszy z nich to ochrona drewnianej konstrukcji wiaty, tarasu lub altany przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Wilgoć, niskie temperatury, promienie słoneczne – to wszystko może przyspieszać proces degradacji drewna i skracać czas między okresowymi konserwacjami. Oznacza to czasowe wyłączenie zadaszenia z użytkowania, a także dodatkowe koszta. Osłony świetnie izolują konstrukcję do deszczu i śniegu, a także groźnego promieniowania UV. Drugim powodem, dla którego warto stosować plandeki tarasowe jest poprawa komfortu użytkowania. Osłony tarasowe chronią ludzi przebywających pod zadaszeniem przed wiatrem, deszczem i chłodem. Łącząc stosowanie plandek z gazowymi ogrzewaczami płomieniowymi lub promiennikami elektrycznymi, taras lub ogródek można użytkować przez cały rok, również zimą. Plandeki tarasowe świetnie się spisują zarówno zimą, tworząc ciepłe i klimatyczne miejsce do odpoczynku, jak również latem, kiedy zapewniają cenny cień i odrobinę chłodu.

Osłony tarasowe – korzyści ze stosowania

  • ochrona drewnianej i stalowej konstrukcji przed niszczeniem,

  • możliwość użytkowania wiaty lub tarasu o każdej porze roku,

  • tworzenie przytulnej, kameralnej atmosfery.

Pomiar, termin realizacji i montaż

  • Osłony tarasowe staramy się realizować w maksymalnie krótkim czasie, zazwyczaj w ciągu 14 dni od złożenia zamówienia i dostarczenia kompletnych pomiarów.

  • Sposób wykonania pomiaru osłon prezentują poniższe rysunki. Tworząc schemat plandeki, należy uwzględniać wszystkie wystające elementy konstrukcyjne wiaty, na które plandeka powinna mieć wycięcia, aby możliwy był jej montaż.

  • Montaż osłon tarasowych jest prosty. W sprzedaży posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria, które prezentujemy poniżej. Plandeki mają wykonane oczkowanie z metalowymi okuciami. Gotowe otwory usprawniają montaż, a okucia chronią materiał przed przetarciem na skutek częstego użytkowania.

Uwaga wysyłka w całym kraju i zagranice kurierem DPD

Jak wyglądają elementy w osłonach

Oczko 42mm x 22mm

Pasek do spinki

Osłony na taras – przykład pomiarów

Jak zamontować osłony i co będzie nam potrzebne:

Do montażu potrzebujemy wkręty oraz podkładki metalowe lub tzw. farmery dobrane pod kolor.

Farmery do blachy trapezowe 40mm x 4,8

Farmery do blachy trapezowe 40mm x 4,8

Farmery do blachy trapezowe 40mm x 4,8

Możemy zamocować plandeki na same wkręty z podkładkami na górze lub zastąpić je farmerami i w tym przypadku nie potrzebujemy już dodatkowej podkładki, jednocześnie możemy farmery dobrać pod kolor plandeki.

Sam montaż plandek od czego zacząć:

  1. W pierwszej kolejności, przed rozpakowaniem, plandeki powinny nabrać temperatury pokojowej, a w szczególności zimą lub w chłodniejsze dni. Natomiast latem rozpakowujemy i rozkładamy plandeki np. na trawniku i możemy dać im chwilkę by odleżały. Jeżeli mamy zamiar montować w inny dzień, należy je rozwinąć i rozłożyć niezależnie od pory roku.
  2. W drugiej kolejności, rozpakowujemy osłony tarasowe i rozkładamy np. na trawie tak by je pomierzyć i ustalić która osłona plandekowa ma być zamontowana oraz zaznaczamy sobie miejsca, gdzie będą wkręty. Tak aby były równomiernie przykręcone, np. ok 30cm rozstaw. 
  3. W trzeciej kolejności przykładamy plandekę (najlepiej w dwie osoby) tak aby zrównać ją ze słupkami pionowymi i przyłapujemy w narożniku górnym po jednym wkręcie z podkładką lub na farmera, tak żeby plandeka nam się już nie przemieszczała, i dajemy jeszcze jeden wkręt na środku plandeki.   
  4. W czwartej kolejności naciągamy plandekę do dołu i zaznaczamy przez oczko, w którym miejscu będziemy montować chwytki do słupka i przykręcamy na jednym słupku mocowania, potem patrzymy czy kotara przezroczysta jest równo zamontowana. Jeżeli są fałdy: odkręcamy górę i naciągamy do drugiego słupka tak aby plandeka równo leżała i odznaczamy drugą stronę mocowań. 
  5. Zaczepiamy osłonę tarasową na chwytki i przykręcamy górę. Dodatkowo warto jeszcze dać po jednym wkręcie przez pasek do podwijania, plandeka po podwinięciu nie będzie odstawała od ciężaru osłony – przez co ładnie i równo będzie podwieszona w górnej części.    

Co do montażu jeżeli mamy np. cztery ściany najlepiej zacząć montaż od środkowych osłon i naciągać plandeki kolejne na boki

Kolorystyka materiałów