Lubisz spędzać czas na tarasie, pod wiatą lub w altanie? A może posiadasz werandę, którą chętnie użytkujesz przez cały rok? Problemem w okresie jesienno zimowym są odsłonięte boki, przez które pod zadaszenie dostaje się śnieg, liście i deszcz. Może to prowadzić do stopniowego niszczenia konstrukcji. Ten sam problem dotyczy również osoby prowadzące lokal gastronomiczny z ogródkiem. Aby skutecznie zadbać o konstrukcję zadaszenia i swoich gości, wystarczy zamontować osłony tarasowe.

Co to są osłony tarasowe?

Są to wykonane na indywidualne wymiar osłony z mocnego, elastycznego PVC, które mocuje się do słupów zadaszenia na obrotowe oczka. W osłonach zamocowano okna z przeźroczystej folii PVC, przez które do środka wpada światło i przez które można patrzeć na zewnątrz.

 • Wykonane z nieprzepuszczającego wilgoci materiału PVC o gramaturze 680gr/m2 oraz 900gr/m2,
 • Wyposażone w okna z atestowanej folii niepalnej, przezroczystej,
 • Produkowane na dowolny wymiar,
 • Posiadają łatwy system mocowania – obrotowe zaczepy,
 • W dolnej części tunel ułatwiający zwijanie (np. po włożeniu rurki),
 • Chronią przed czynnikami atmosferycznymi,
 • Zapewniają poczucie komfortu, bezpieczeństwa i intymności wewnątrz wiaty,
 • Dostępne w wielu kolorach materiałów,
 • Łatwo komponują się z otoczeniem,
 • Przeznaczone do użytku całorocznego,
 • Latem można je podwinąć, nie wymagają demontażu całkowitego,
 • Chętnie stosowane w gastronomii i użytku prywatnym.

 

Jak wyglądają elementy w osłonach

Osłony na taras – przykład pomiarów

Wymiary atany

 

Jak zamontować osłony i co będzie nam potrzebne: 

Do montażu potrzebujemy wkręty oraz podkładki metalowe lub tzw. farmery dobrane pod kolor. 

Możemy zamocować plandeki na same wkręty z podkładkami na górze lub zastąpić je farmerami i w tym przypadku nie potrzebujemy już dodatkowej podkładki, jednocześnie możemy farmery dobrać pod kolor plandeki.

Sam montaż plandek od czego zacząć:

 1. W pierwszej kolejności, przed rozpakowaniem, plandeki powinny nabrać temperatury pokojowej, a w szczególności zimą lub w chłodniejsze dni. Natomiast latem rozpakowujemy i rozkładamy plandeki np. na trawniku i możemy dać im chwilkę by odleżały. Jeżeli mamy zamiar montować w inny dzień, należy je rozwinąć i rozłożyć niezależnie od pory roku.
 2. W drugiej kolejności, rozpakowujemy osłony tarasowe i rozkładamy np. na trawie tak by je pomierzyć i ustalić która osłona plandekowa ma być zamontowana oraz zaznaczamy sobie miejsca, gdzie będą wkręty. Tak aby były równomiernie przykręcone, np. ok 30cm rozstaw. 
 3. W trzeciej kolejności przykładamy plandekę (najlepiej w dwie osoby) tak aby zrównać ją ze słupkami pionowymi i przyłapujemy w narożniku górnym po jednym wkręcie z podkładką lub na farmera, tak żeby plandeka nam się już nie przemieszczała, i dajemy jeszcze jeden wkręt na środku plandeki.   
 4. W czwartej kolejności naciągamy plandekę do dołu i zaznaczamy przez oczko, w którym miejscu będziemy montować chwytki do słupka i przykręcamy na jednym słupku mocowania, potem patrzymy czy kotara przezroczysta jest równo zamontowana. Jeżeli są fałdy: odkręcamy górę i naciągamy do drugiego słupka tak aby plandeka równo leżała i odznaczamy drugą stronę mocowań. 
 5. Zaczepiamy osłonę tarasową na chwytki i przykręcamy górę. Dodatkowo warto jeszcze dać po jednym wkręcie przez pasek do podwijania, plandeka po podwinięciu nie będzie odstawała od ciężaru osłony – przez co ładnie i równo będzie podwieszona w górnej części.    

Co do montażu jeżeli mamy np. cztery ściany najlepiej zacząć montaż od środkowych osłon i naciągać plandeki kolejne na boki

 

 

Galeria naszych prac – plandeki na taras